Bakuchiol

Bakuchiol Water Wrap Tension Cream

Bakuchiol Water Wrap Boosting Serum     

 

Proč je tak oblíbený, když sotva umíme vyslovit jeho jméno? 

Bakuchiol je látka přirozeně se vyskytující v listech a semenech fialově kvetoucí rostliny Psoralea corylifolia neboli „babchi“, které se v sanskrtu říká bakuchi. Tato rostlina roste zejména v některých oblastech Indie, Pákistánu, Íránu, Srí Lanky a dále v Číně a na jihu Afriky. Zajímavostí je, že Psoralea corylifolia není v Indii pěstovaná jako plodina, ale sbírá se divoce rostoucí v přírodě a indická vláda sklizně reguluje, aby nedocházelo k drancování přírody. Staletí se tato bylinka běžně využívala v tradiční ájurvédské a čínské medicíně pro své magické účinky při léčbě zánětu a různých kožních onemocnění jako je lupénka, vitiligo a ekzémy. Bakuchi je dokonce vyznamenána jako “Kustanashini”, což v Ajurvédě znamená “ničitel malomocenství”.

Dnes má však bakuchiol i další obrovský potenciál a to ve světě krásy :o).

V čem tkví kouzlo bakuchiolu?

Mnohé studie dokazují, že dermální užívání bakuchiolu pomáhá pleť chránit před poškozením způsobeným volnými radikály a oxidativním stresem. Vedle antioxidačních účinků bakuchiol také stimuluje tvorbu kolagenu, čímž zachovává pevnost a pružnost pokožky, a redukuje tak jemné linky a vrásky. Pyšní se také svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky a má schopnost léčit akné. Celkově tedy zvyšuje plnost a pevnost pleti, účinně vyrovnává její barevný tón redukcí pigmentových skvrn a minimalizuje rozšířené póry. Jsou to účinky jistě povědomé :o). Ano, působí obdobně jako oblíbený i mírně obávaný „zabiják vrásek“, retinol. V kůži totiž bakuchiol působí na stejné receptory jako vitamín A, takže navzdory strukturální odlišnosti jsou jeho účinky skutečně obdobné retinolu1. Je tu však jedno „ale“. Bakuchiol přináší všechny tyto účinky stejně jako retinol2, ale nedráždí pleť. V podstatě představuje přírodní alternativu klasického retinolu bez vedlejších účinků, jako je zarudnutí, pálení a odlupování pokožky3. Nicméně výhod má nesporně více. Jeho kouzlo spočívá v tom, že je vhodný pro všechny typy pleti od suché, citlivé po mastnou a smíšenou. Navíc nezvyšuje fotosenzitivitu pleti, takže můžete produkty s obsahem bakuchiolu bez obav zařadit i do svých ranních kosmetických rituálů.  Zároveň se mu nemusí vyhýbat ani těhotné a kojící ženy, jimž se používání kosmetiky s obsahem retinolu nedoporučuje. A co víc, bakuchiol je čistě veganská složka kosmetických produktů, tedy volba i pro osoby s veganským stylem života.

Závěr

Bakuchiol je známý již desítky let, v poslední době však vyvolává v kruzích péče o pleť velký rozruch díky zjištění, že jde o první přírodní rostlinnou a bezpečnou alternativu k retinolu, splňující všechny jeho výhody a bez rizik. Jde o ryze přírodní látku získávanou extrakcí z rostliny Psoralea corylifolia, která velice účinně hýčká všechny typy pleti a perfektně zpomaluje stárnutí.