Články

Bakuchiol
Bakuchiol

Bakuchiol Water Wrap Tension Cream

Bakuchiol Water Wrap Boosting Serum     

 

Proč je tak oblíbený, když sotva umíme vyslovit jeho jméno? 

Bakuchiol je látka přirozeně se vyskytující v listech a semenech fialově kvetoucí rostliny Psoralea corylifolia neboli „babchi“, které se v sanskrtu říká bakuchi. Tato rostlina roste zejména v některých oblastech Indie, Pákistánu, Íránu, Srí Lanky a dále v Číně a na jihu Afriky. Zajímavostí je, že Psoralea corylifolia není v Indii pěstovaná jako plodina, ale sbírá se divoce rostoucí v přírodě a indická vláda sklizně reguluje, aby nedocházelo k drancování přírody. Staletí se tato bylinka běžně využívala v tradiční ájurvédské a čínské medicíně pro své magické účinky při léčbě zánětu a různých kožních onemocnění jako je lupénka, vitiligo a ekzémy. Bakuchi je dokonce vyznamenána jako “Kustanashini”, což v Ajurvédě znamená “ničitel malomocenství”.

Dnes má však bakuchiol i další obrovský potenciál a to ve světě krásy :o).

V čem tkví kouzlo bakuchiolu?

Mnohé studie dokazují, že dermální užívání bakuchiolu pomáhá pleť chránit před poškozením způsobeným volnými radikály a oxidativním stresem. Vedle antioxidačních účinků bakuchiol také stimuluje tvorbu kolagenu, čímž zachovává pevnost a pružnost pokožky, a redukuje tak jemné linky a vrásky. Pyšní se také svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky a má schopnost léčit akné. Celkově tedy zvyšuje plnost a pevnost pleti, účinně vyrovnává její barevný tón redukcí pigmentových skvrn a minimalizuje rozšířené póry. Jsou to účinky jistě povědomé :o). Ano, působí obdobně jako oblíbený i mírně obávaný „zabiják vrásek“, retinol. V kůži totiž bakuchiol působí na stejné receptory jako vitamín A, takže navzdory strukturální odlišnosti jsou jeho účinky skutečně obdobné retinolu1. Je tu však jedno „ale“. Bakuchiol přináší všechny tyto účinky stejně jako retinol2, ale nedráždí pleť. V podstatě představuje přírodní alternativu klasického retinolu bez vedlejších účinků, jako je zarudnutí, pálení a odlupování pokožky3. Nicméně výhod má nesporně více. Jeho kouzlo spočívá v tom, že je vhodný pro všechny typy pleti od suché, citlivé po mastnou a smíšenou. Navíc nezvyšuje fotosenzitivitu pleti, takže můžete produkty s obsahem bakuchiolu bez obav zařadit i do svých ranních kosmetických rituálů.  Zároveň se mu nemusí vyhýbat ani těhotné a kojící ženy, jimž se používání kosmetiky s obsahem retinolu nedoporučuje. A co víc, bakuchiol je čistě veganská složka kosmetických produktů, tedy volba i pro osoby s veganským stylem života.

Závěr

Bakuchiol je známý již desítky let, v poslední době však vyvolává v kruzích péče o pleť velký rozruch díky zjištění, že jde o první přírodní rostlinnou a bezpečnou alternativu k retinolu, splňující všechny jeho výhody a bez rizik. Jde o ryze přírodní látku získávanou extrakcí z rostliny Psoralea corylifolia, která velice účinně hýčká všechny typy pleti a perfektně zpomaluje stárnutí.

Číst článek
Korean Red Ginseng
Korean Red Ginseng

 

Imperial Red Ginseng Cream

 

Červený ženšen: Prospěšný kořen pro zdraví i pleť

 

Červený ženšen (korejsky hongsam) je kořen ženšenu pravého (Panax ginseng), který pochází z oblastí východní Asie a pro svoje blahodárné účinky na lidský organismus se začal využívat již před 5000 lety. Tento nejkvalitnější ženšen má svůj původ v Koreji a byl dříve vyhrazen pouze pro podporu zdraví čínského císaře. O téměř zázračných účincích této rostliny svědčí i fakt, že čínští císaři byli dokonce ochotni za tuto božskou bylinu zaplatit její váhu ve zlatě. Dlouhá staletí je pro své vlastnosti jednou z nenahraditelných ikon tradiční čínské medicíny a v současné době se těší velké oblibě i jako účinná složka produktů kosmetického průmyslu. I když se pravděpodobně ženšen původně používal jako potrava, rychle se stal uctívaným pro svou sílu a schopnosti a právem je známý doslova jako symbol života.

Ginseng, anglický název daný této bylině, byl odvozen od čínského výrazu Renshen (Ren – což znamená člověk a Shen-což znamená druh byliny). Dostal toto jméno díky tomu, že kořen ženšenu často připomíná tvar člověka s tělem, rukama a nohama. V roce 1976 se dostal do Mezinárodní červené knihy rostlin ohrožených vyhynutím. Proto se nyní ženšen pěstuje na plantážích, což není vůbec snadné. Dokladem toho je i staré čínské přísloví, které říká, že „je lehčí vycvičit starého tygra, než vypěstovat kořen ženšenu“.

 

Co je to za bylinu a jaké jsou jeho přínosy pro organismus?

 

Existuje 11 druhů ženšenu, které všechny patří do rodu Panax. Ženšen pravý je pomalu rostoucí vytrvalá bylina patřící do rodu Panax z čeledi Araliaceae dorůstající výšky až 60 cm. Pro fytoterapeutické účely je ale sbírán šestiletý kořen této rostliny, plně vyzrálý, který má v tomto stáří maximální sílu. Svoji červenou barvu získává tradičním zpracováním v horké páře. Tento náročný proces je hojně využíván, neboť významně zlepšuje dostupnost aktivních látek pro lidský organismus.

Používá se zejména k udržení mentální a fyzické výkonnosti, má pozitivní vliv na kognitivní funkce a udržení koncentrace. Známý je jako antioxidant, který osvěžuje tělo a přispívá k vytrvalosti, čilosti (ostražitosti) a vitalitě. Doporučuje se užívat při únavě a stresu. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a jsou mu přisuzovány pozitivní účinky na správnou funkci imunitního systému, přispívající k přirozené obranyschopnosti organismu. Taktéž podporuje sexuální zdraví a erekci. Má pozitivní vliv na činnost mozku a zlepšuje paměť a prokazatelné jsou i jeho protinádorové účinky. Výhodou je, že při odbourání únavy a zvýšení fyzické i mentální aktivity si tělo stále zachovává možnost bez potíží usnout. Ženšen nemá vedlejší účinky a nevzniká u něj tolerance (není potřeba zvyšovat dávky pro dosažení stejného účinku). Je schopen tlumit emoce, zmírňovat únavu, slabost a normalizuje duševní stav. Extrakt z červeného ženšenu se užívá také při léčbě hypertenze nebo při problémech s ledvinami či játry. Věří se, že ženšen omlazuje.

Působení ženšenu na organismus je vysvětlováno přítomností ginsenosidů, jedinečných rostlinných sterolů, které mají mnoho různých až zázračných účinků na tělo a mysl. Gingenosidů obsahuje ženšen celou řadu, některé z nich mají přitom protichůdné účinky. Některé působí například stimulačně, jiné zklidňují. Jakkoliv to může znít podivně, je to tento účinek, který je jedním z nejpozitivnějších a navozuje jemnou rovnováhu a harmonii v těle.

Vzhledem k nedostatku důkazů o bezpečnosti ženšenu se nedoporučuje užívat jej u dětí a těhotných či kojících žen. Tato bylina může ovlivňovat hladinu cukru v krvi, proto by ji lidé užívající léky na cukrovku neměli užívat bez předchozí porady se svým lékařem. Může se vzájemně ovlivňovat také s některými léky na depresi a opatrnost při užívání ženšenu je nutná také při současném užívání léků na ředění krve a léčbě onemocnění citlivými na ženské hormony.

 

Jak působí červený ženšen na pleť?

 

Ženšen má v péči o pleť velké uplatnění při nadměrné pigmentaci pleti dané melaninem. Nejednotný barevný tón pleti, tedy tmavší skvrnky, jsou typicky výsledkem nadprodukce melaninu, nebo jeho špatným rozložením v buňkách kůže. Syntézu melaninu spouští ultrafialové záření a právě proto se na kůži starších lidí vyskytuje více pigmentových skvrn než u mladších. Při topické aplikaci ginsenosidy inhibují melanogenezi, čímž podporují rozjasněný a barevně sjednocený vzhled pleti. Proti nadměrné pigmentaci ale ženšen překvapivě působí i při pravidelném ústním užití.

Omlazení podporuje topicky aplikovaný ženšen dvěma způsoby. Vedle redukce nadměrné pigmentace působí i proti vráskám. Navyšuje totiž produkci prokolagenu, kolagenu a dalších bílkovin. Kromě toho je účinný proti fotopoškození. Navyšuje syntézu fosfolipidů, a naopak brání enzymatické degradaci ve fibroblastech a apoptóze způsobené ultrafialovým zářením. Navíc podporuje zklidnění a regeneraci pleti a působí proti zánětům. Je vhodný i na suchou a citlivou pleť. Tlumí kožní nemoci a má silné antibakteriální a antioxidační účinky. Jednoznačný vliv má na viditelné omlazení pleti.

 

Závěr

 

Ženšen pravý je významnou exotickou léčivou rostlinou, která má původ v hlubokých Asijských lesích. Je symbolem života a jeho blahodárné účinky na organismus, psychiku i pleť jsou známé již tisíce let. Jeho kořen je skutečným pokladem plným cenných látek, které harmonizují a jsou pro člověka všestrannou podporou, která se může stát nedílnou součástí denních rituálů každého člověka.

 

 

Číst článek
2 položek celkem