Imperial Red Ginseng Cream
Červený ženšen: Prospěšný kořen pro zdraví i pleť
Červený ženšen (korejsky hongsam) je kořen ženšenu pravého (Panax ginseng), který pochází z oblastí východní Asie a pro svoje blahodárné účinky na lidský organismus se začal využívat již před 5000 lety. Tento nejkvalitnější ženšen má svůj původ v Koreji a byl dříve vyhrazen pouze pro podporu zdraví čínského císaře. O téměř zázračných účincích této rostliny svědčí i fakt, že čínští císaři byli dokonce ochotni za tuto božskou bylinu zaplatit její váhu ve zlatě. Dlouhá staletí je pro své vlastnosti jednou z nenahraditelných ikon tradiční čínské medicíny a v současné době se těší velké oblibě i jako účinná složka produktů kosmetického průmyslu. I když se pravděpodobně ženšen původně používal jako potrava, rychle se stal uctívaným pro svou sílu a schopnosti a právem je známý doslova jako symbol života.
Ginseng, anglický název daný této bylině, byl odvozen od čínského výrazu Renshen (Ren – což znamená člověk a Shen-což znamená druh byliny). Dostal toto jméno díky tomu, že kořen ženšenu často připomíná tvar člověka s tělem, rukama a nohama. V roce 1976 se dostal do Mezinárodní červené knihy rostlin ohrožených vyhynutím. Proto se nyní ženšen pěstuje na plantážích, což není vůbec snadné. Dokladem toho je i staré čínské přísloví, které říká, že „je lehčí vycvičit starého tygra, než vypěstovat kořen ženšenu“.
Co je to za bylinu a jaké jsou jeho přínosy pro organismus?
Existuje 11 druhů ženšenu, které všechny patří do rodu Panax. Ženšen pravý je pomalu rostoucí vytrvalá bylina patřící do rodu Panax z čeledi Araliaceae dorůstající výšky až 60 cm. Pro fytoterapeutické účely je ale sbírán šestiletý kořen této rostliny, plně vyzrálý, který má v tomto stáří maximální sílu. Svoji červenou barvu získává tradičním zpracováním v horké páře. Tento náročný proces je hojně využíván, neboť významně zlepšuje dostupnost aktivních látek pro lidský organismus.
Používá se zejména k udržení mentální a fyzické výkonnosti, má pozitivní vliv na kognitivní funkce a udržení koncentrace. Známý je jako antioxidant, který osvěžuje tělo a přispívá k vytrvalosti, čilosti (ostražitosti) a vitalitě. Doporučuje se užívat při únavě a stresu. Stabilizuje hladinu cukru v krvi a jsou mu přisuzovány pozitivní účinky na správnou funkci imunitního systému, přispívající k přirozené obranyschopnosti organismu. Taktéž podporuje sexuální zdraví a erekci. Má pozitivní vliv na činnost mozku a zlepšuje paměť a prokazatelné jsou i jeho protinádorové účinky. Výhodou je, že při odbourání únavy a zvýšení fyzické i mentální aktivity si tělo stále zachovává možnost bez potíží usnout. Ženšen nemá vedlejší účinky a nevzniká u něj tolerance (není potřeba zvyšovat dávky pro dosažení stejného účinku). Je schopen tlumit emoce, zmírňovat únavu, slabost a normalizuje duševní stav. Extrakt z červeného ženšenu se užívá také při léčbě hypertenze nebo při problémech s ledvinami či játry. Věří se, že ženšen omlazuje.
Působení ženšenu na organismus je vysvětlováno přítomností ginsenosidů, jedinečných rostlinných sterolů, které mají mnoho různých až zázračných účinků na tělo a mysl. Gingenosidů obsahuje ženšen celou řadu, některé z nich mají přitom protichůdné účinky. Některé působí například stimulačně, jiné zklidňují. Jakkoliv to může znít podivně, je to tento účinek, který je jedním z nejpozitivnějších a navozuje jemnou rovnováhu a harmonii v těle.
Vzhledem k nedostatku důkazů o bezpečnosti ženšenu se nedoporučuje užívat jej u dětí a těhotných či kojících žen. Tato bylina může ovlivňovat hladinu cukru v krvi, proto by ji lidé užívající léky na cukrovku neměli užívat bez předchozí porady se svým lékařem. Může se vzájemně ovlivňovat také s některými léky na depresi a opatrnost při užívání ženšenu je nutná také při současném užívání léků na ředění krve a léčbě onemocnění citlivými na ženské hormony.
Jak působí červený ženšen na pleť?
Ženšen má v péči o pleť velké uplatnění při nadměrné pigmentaci pleti dané melaninem. Nejednotný barevný tón pleti, tedy tmavší skvrnky, jsou typicky výsledkem nadprodukce melaninu, nebo jeho špatným rozložením v buňkách kůže. Syntézu melaninu spouští ultrafialové záření a právě proto se na kůži starších lidí vyskytuje více pigmentových skvrn než u mladších. Při topické aplikaci ginsenosidy inhibují melanogenezi, čímž podporují rozjasněný a barevně sjednocený vzhled pleti. Proti nadměrné pigmentaci ale ženšen překvapivě působí i při pravidelném ústním užití.
Omlazení podporuje topicky aplikovaný ženšen dvěma způsoby. Vedle redukce nadměrné pigmentace působí i proti vráskám. Navyšuje totiž produkci prokolagenu, kolagenu a dalších bílkovin. Kromě toho je účinný proti fotopoškození. Navyšuje syntézu fosfolipidů, a naopak brání enzymatické degradaci ve fibroblastech a apoptóze způsobené ultrafialovým zářením. Navíc podporuje zklidnění a regeneraci pleti a působí proti zánětům. Je vhodný i na suchou a citlivou pleť. Tlumí kožní nemoci a má silné antibakteriální a antioxidační účinky. Jednoznačný vliv má na viditelné omlazení pleti.
Závěr
Ženšen pravý je významnou exotickou léčivou rostlinou, která má původ v hlubokých Asijských lesích. Je symbolem života a jeho blahodárné účinky na organismus, psychiku i pleť jsou známé již tisíce let. Jeho kořen je skutečným pokladem plným cenných látek, které harmonizují a jsou pro člověka všestrannou podporou, která se může stát nedílnou součástí denních rituálů každého člověka.